Kedvezmény

Mit tegyél, ne tegyél a biztonságosabb várandósság érdekében?

Mielőtt a család legfiatalabb tagja megérkezik, a Te felelősséged, hogy megfelelő módon segítsd őt fejlődni. Szokásaid hatással vannak a magzatra, épp ezért fontos tudnod, hogy mit szabad és mit nem tenned a kockázatok minimalizálása és a zavartalan, egészséges fejlődés érdekében. Így legyen biztonságos a várandósságod!

A terhességi tedd-ne tedd listánkkal most pontosan rávilágítunk ezekre, 6+6 pontban. Lássuk!

 

Várandósság alatt TEDD-dolgok listája

 

  1. Szedj megfelelő étrend-kiegészítőket!

 

A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, kiegyensúlyozott táplálkozás a legjobb módja annak, hogy a szervezeted minden olyan egészséges tápanyagot megkapjon, amelyre a növekvő baba támogatásához szüksége van. Az egészséges táplálkozás önmagában azonban nem biztos, hogy elegendő a terhesség alatt a baba megfelelő fejlődéséhez.

A terhesvitaminok magasabb dózisban tartalmaznak bizonyos tápanyagokat, amelyekre a várandós anyáknak emeltebb adagban van szükségük.

A várandósoknak szánt vitaminok első és legfontosabbika a folsav, amelynek szedésével jelentősen csökkenthető a baba idegcső-rendellenességeinek, például a spina bidifanak, azaz a nyitott gerinc kialakulásának kockázata. A terhesség kezdetén 400 mikrogramm folsav szedésével biztosíthatjuk magzatunk egészségét, melyet az első trimeszter végéig, azaz a 12. hétig mindenképp tartsunk.

Cukorbetegségben vagy epilepsziában szenvedő kismamáknak akár nagyobb adag folsavra is szükségük lehet – ezzel kapcsolatban választott nőgyógyászunk tud személyre szabott tájékoztatást adni.

A terhesség (és majd a szoptatás ideje alatt) a másik kifejezetten ajánlott étrend-kiegészítő a D-vitamin, mely segíti a baba egészséges csontozatának, fogainak és izmainak fejlődését.

 

  1. Egészséges táplálkozás

 

A kiegyensúlyozott étrend és a megfelelő táplálkozás a terhesség alatt azt jelenti, hogy változatos ételeket fogyasztasz, például gyümölcsöt és zöldséget, húst, sajtot, burgonyát és hüvelyeseket. Ez biztosítja számodra és a baba számára a terhesség alatt szükséges energiát és tápanyagokat. Amennyiben úgy érzed, hogy a terhesség során nehezen tudod az egészséges étkezés alapelveit követni, esetleg valamilyen érzékenységgel, intoleranciával küzdesz, kérd szülésznőd, háziorvosod vagy dietetikus segítségét.

 

  1. Maradj aktív!

 

Elmúltak azok az idők, amikor a terhes nők a várandósság alatt a kisujjukat sem mozdították meg. Ma már tudjuk, hogy a testmozgás jót tesz a mamának és a babának: segíthet jobban aludni, kordában tartja a testsúlyt, csökkentheti a szorongást, az álmatlanságot, javítja a hangulatingadozást és segíti az általános egészség fenntartását.

Ha már a terhesség előtt is aktív voltál, folytasd bátran hasonló szinten a mozgást, de fontos, hogy hallgass a testedre és lassíts, ha kellemetlenül érzed közben magad.
Amennyiben a teherbeesés előtt nem mozogtál sokat, lassan és fokozatosan kezdj el edzeni, valamint konzultálj kezelőorvosoddal.

A testmozgásnak nem kell megerőltetőnek lennie ahhoz, hogy változást érj el, már a visszafogott, kellemes séták is elérik a megfelelő élettani hatást.

 

  1. Aludj, pihenj, regenerálódj!

 

A változó hormonszintek, a várakozás és az ehhez kapcsolódó szorongás miatt a terhesség kilenc hónapja alatt az alvás nem mindig kivitelezhető könnyen. A várandósság megterhelő, különösen az utolsó trimeszterben, így az alvás egy fontos és szükséges tényező.

Ha fáradtnak érzed magad, szundíts egy kicsit, és amikor csak tudsz, iktass be egy kis csendespihenőt. A fáradtság annak a jele, hogy a szervezetednek több pihenésre van szüksége, ezért adj meg magadnak annyi alvást, amennyire csak szükséged és lehetőséged van.

 

  1. Élj nyugodtan nemi életet!

 

Az aktív nemi élet a terhesség alatt abszolút megengedett mindaddig, amíg nincs olyan komplikáció, vagy azt előidéző tényező, mint például a placenta previa. Az esetleges fertőzések elkerülésének érdekében óvszerhasználat javallott.

Ha kellemetlen érzéseket tapasztalsz aktus közben, lehet, hogy új pozíciókat kell megtapasztalnod a nagyobb komfort érdekében.

Beszéljen orvosoddal, ha bármilyen kérdésed van a közösülés biztonságosságával kapcsolatban vagy ha szokatlan érzeteket tapasztalsz!

 

  1. Okosan gyarapodj!

 

A várandós kismamáknak szóló “kettő helyett egyél” tanács nem engedély arra, hogy azt egyél, amit csak szeretnél. Ehelyett fontos, hogy pontosan válaszd meg mit és mennyit eszel. A nagyobb fokú terhesség alatti hízás akár többet árthat a babának, mint amennyi előny származik belőle. Az első trimeszterben csak körülbelül napi 100 plusz kalóriára van szükséged a növekvő magzat támogatásához, a harmadik trimeszterben ez a plusz kalóriaszám már közelebb van a napi 300-500-hoz.

  1. Tájékozódj!

 

A tudatos várandósság elengedhetetlen része a megfelelő tájékozódás. Weboldalunkon, vagy alkalmazásunkban, bármikor könnyedén hozzáférhetsz csomagválasztás után oktatóanyagainkhoz, amiket azért hoztunk létre, hogy megkönnyítsük számodra az információ gyűjtést.

 

Várandósság alatt NE TEDD-dolgok listája

 

  1. Tedd le a cigarettát!

 

A terhesség alatt dohányzó nők csecsemői nagy valószínűséggel alacsonyabb születési súllyal születnek, valamint később nagyobb a tanulási zavarok kialakulásának kockázata, mint a nem dohányzó anyák által született gyermekeké. Kutatások bebizonyították, hogy a dohányzó nők által született gyermekek nagyobb arányban próbálják ki a dohányzást fiatalabb korban és a fiziológiai nikotinfüggőség miatt hamarabb válnak rendszeres dohányosokká. A terhességi dohányzás tehát komoly és súlyos problémákat idézhet elő.

 

  1. Ne igyál alkoholt!

 

Az alkohol nagy mértékben befolyásolhatja a baba fejlődését. Azok, akik terhesség alatt alkoholt fogyasztanak, magzati alkoholszindrómában (Fetal Alcohol Syndrome – FAS) szenvedő babát hozhatnak világra.

 

A FAS tünetei közé tartoznak:

 

  • alacsony születési súly,
  • tanulási zavarok,
  • viselkedési problémák,
  • lemaradás a növekedés és fejlődés mérföldköveinek tekintetében.

 

  1. Ne egyél nyers húst!

 

A nyers és a nem megfelelően átsütött húsok, valamint tojás magában hordozzák az élelmiszer eredetű megbetegedések, például a lisztériózis és a toxoplazmózis kockázatát.

Ezek a betegségek súlyos, életveszélyes megbetegedéseket okozhatnak, amelyek komoly születési rendellenességekhez és akár vetéléshez is vezethetnek. Győződj meg arról minden esetben, hogy a terhességed alatt elfogyasztott hús- és tojástermékek kellő mértékben átsültek.

 

  1. Jakuzzi, szauna – viszlát!

 

Bár pihentető hatással bírnak, a pezsgőfürdők, jakuzzik és szaunák magas hőfokú környezete túl veszélyes lehet a várandós kismamák számára. Sőt, kutatások szerint az első trimeszterben történő szauna vagy jakuzzi használat megduplázhatja a vetélés kockázatát, további trimeszterekben pedig akár születési rendellenességekhez is vezethet a forró környezetben való pihenés.

 

  1. Mérsékeld a koffein bevitelét!

 

A koffein képes arra, hogy átjusson a méhlepényen és ezáltal növelhesse a baba szívverését. A jelenlegi kutatások szerint a nők nyugodtan fogyaszthatnak naponta egy-két csésze kávét, de a szülés alatt jobb, ha mellőzöd a nagyobb dózisú kávéfogyasztást.

 

  1. A macskaalom takarítása most nem a te feladatod!

 

Simogasd a szőrös kedvenced, amennyit csak szeretnéd, és utána moss alaposan kezet – de ne takarítsd ki a macska alomtálcáját!
A macskák ürüléke tele van baktériumok és paraziták millióival. Az egyik, a Toxoplasma gondii, különösen veszélyes a várandós anyákra nézve. A toxoplazmózis komplikációi okozhatnak vetélést, halvaszületést, valamint azok a csecsemők, akik megfertőződnek ezzel a parazitával, súlyos egészségügyi problémákkal is szembesülhetnek, például szellemi fogyatékossággal.

 

Jelenleg 50% kedvezménnyel vásárolható meg teljes videó sorozatunk! Kattints!

DocKid csomagajánlat

Források:

 

https://journals.lww.com/greenjournal/Fulltext/2018/04000/Dos_and_Don_ts_in_Pregnancy__Truths_and_Myths.16.aspx

https://www.healthline.com/health/pregnancy/dos-and-donts#Overview

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20047441